Pretraži ovaj blog

petak, 27. travnja 2018.

Sladoled sa grčkim jogurtom


Nakon čokoladnog sladoleda sa kondenziranim mlijekom krenula sam u novu avanturu. Još kao klinka u 7 razredu, sjećam se da sam radila sladoled od jogurta. Nigdje ne mogu pronaći recept niti se približno sjećam ostalih sastojaka. Znam da je bio bijel i da smo ga naknadno posipali svježim voćem. Sad vidim kako je fora imati blog i arhivu  sa receptima i slikama na jednom mjestu.
Ovaj mu nije nimalo sličan, ali ne znači da je manje ukusan. 
Izabrala sam voće kao dodatak bazi. I to smrznuto, maline i kupine koje sam imala u zalihama. 
Receptić je jednostavan, bez jaja i brzo gotov.




Sastojci:

240 g smrznutog voća
60 g šećera u prahu
2 vanilin šećera
300 ml vrhnja za šlag
300 ml grčkog jogurta


Voće se ne odmrzava, već se smrznuto u blenderu smiksa sa šećerima. 
Možete ga ostaviti da bude grublje,  jer kasnije će se ionako dodatno usitniti. Vrhnje i jogurt dodate u voće dok je još u blenderu i smiksajte sve sastojke još jednom. Vrhnje ne treba posebno umutiti u šlag, volumen mase se zbog toga neće povećati, ali će struktura ostati pjenasta, taman kako i treba biti za sladoled. Meni je ovo bilo sasvim dovoljno zašećereno, a dečki su prigovorili da im je kiselkasto od voća, pa možete pojačati dozu ako želite.

Opet sam dio usula u kalupiće, a dio zamrznula u jednoj posudi. Male doze su bile smrznute za jedan sat, a ako ih ostavite preko noći, izvadite ih 5 minuta ranije, da malo omekšaju prije posluživanja.




srijeda, 25. travnja 2018.

Sladoled sa okusom čokolade i kikirikija



Sezona sladoleda je otvorena i to onim iz kućne radinosti!
Nije ovo jeftinija verzija od kupovne, ali svakako imate uvid u kontrolu sastojaka, prvenstveno aditiva, a onda i samog kreiranja okusa po vlastitim željama. Nije ovo ni zdrava verzija, ali svakako manje nezdrava od kupovnog😉.
Nastojim izbjegavati ručnu izradu onih u kojima u receptu idu jaja, pa sam složila jedan koji je jako jednostavan i koji ima finu, mousse bazu koju možete nadograđivati okusima.




Sastojci:
300 ml vrhnja za šlag
200 ml kondenziranog mlijeka
2 keksice burbon šećera
6 žlica šećera u prahu
2 žlice kakaa
2 žlice kikiriki maslaca


Vrhnje smiksajte sa šećerima i kakaom, polako, u "prvoj" brzini da se ne zapraši po plafonu😁. Dobit ćete finu, gustu pjenu koju lagano umiješajte kikiriki maslac i po potrebi još malo smiksajte. Na samom kraju izlijte i kondenzirano mlijeko i plastičnom špatulom povežite sa smjesom. 
Gotovu kremu sam izlijevala u mini,kuglof kalupiće od silikona. Vrlo praktično, vizualno efektno i dozirano taman u veličinu jedne kuglice sladoleda. Hladili su se oko 1h, ali ako ćete cijelu smjesu izliti u jednu posudu, trebate će odstajati 4-5 sati u zamrzivaču.
 Ako ne volite kikiriki maslac zamijenite ga žlicom Nutele, a u sam sladoled možete dodati i nasjeckani orašaste plodove ili komadiće čokolade. Igrajte se 😉





nedjelja, 22. travnja 2018.

Torta od svježeg sira i voća


Proljećem vapim za voćnim tortama, posebno kada se pojave prve jagode!
Sjećam se da sam lani napravili krasnu šarlotu, ali nisam zapisala recept i baš mi je žao. Da sam tada imala blog i recept bi bio arhiviran😟.
Jučer je bila proslava maminog rođendana i tim povodom sam napravila ovu nježnu tortu.
Zamisao je bila da fil bude od svježeg sira i voća. Da ne bude klasičan cheesecake, da se ipak malo potrudim i da biskvit ne bude od keksa.
Već sam spomenula da ne volim želatinu, izbjegavam je u širokom luku iz više razloga. Bojala sam se kako ću sjediniti kremu i voće, a da bude kompaktno, tim više što ima jako puno fila.



Razmišljala sam spojiti sir sa pudingom i šlagom. Krenula sam step by step, imajući više opcija u glavi.
Na kraju je bez puno sastojaka ispala čvrsta i ukusna krema, bez škroba i bez želatine za zgušnjavanje.
  Voće nisam mjerila u gramima, pa ih neću odokativno ni navoditi, jednostavno stavite onoliko koliko bi željeli da ga bude. U filu ima ukupno šalica sjeckanog voća, a na vrhu torte koliko je stalo da je ukrasim kako sam zamislila.

Biskvit:

150 g oštrog brašna
50 g šećera
3 jaja
1 vanilin šećer
1/2 praška za pecivo
100 ml ulja
100 ml mlijeka
ribana korica 1 naranče

Prvo smiksati šećere sa žumanjcima, pa dodajte tekućine i brašno sa praškom za pecivo i miksajte kratko na nižoj brzini. Lagano špatulom umiješajte snijeg od bjelanjaka.
Koristila sam kalup za tortu promjera 20 cm. Namažite ga maslacem i pospite brašnom i izlijte tijesto koje ćete peći na 200 C, oko 25 minuta. Kada se ohladi prerežite ga na dvije kore.






Krema:

500 g svježeg sira
350 ml vrhnja za šlag
1 vanilin šećer
4 žlice šećera u prahu
150 g bijele čokolade
1 žlica maslaca
sok i korica 1 limuna


Iz sira istisnite što više tekućine. Ja sam koristila onaj Vindijin, koji bude umotan u gazu, pa mi je bilo jednostavnije. Zgnječite ga vilicom, pa ga dodatno smiksatjte sa šećerom u prahu i vanilin šećerom, na niskoj brzini.
Dodajte tučeno slatko vrhnje, ribanu koricu i sok limuna i dobro izmješajte špatulom.
Na pari otopiti čokoladu i maslac pa izlijete u smjesu sira i lagano, kratko miksajte dok se sastojci ne povežu. Možete i ručno, ali svakako ne koristite brzinu veću od 2.



I još:

svježe jagode
maline
kupine
šećer u prahu

Koristila sam svježe jagode, a ostalo je bilo zaleđeno. Kada se voće razledilo nasjeckala sam ga na polovice i uvaljala u šećer u prahu da upije sok. Jagode isto tako, u šećeru.

Na prvu koru sam posložila pola fila i rasporedila sjeckano voće, ali ne pregusto u cijelom sloju, nego da ima razmaka između, tako da je ostatak kreme koji sam stavila preko voća popunio te praznine. Poklopite sa drugom polovicom biskvita.

Tortu možete ostaviti nude, bez ukrašavanja. Ja sam je načičkala jer je ipak rođendanska.
Prekrila sam je šlagom i kistom sam umakala u sok koji je od voća ostao na tanjuru i time sam malo obojala šlag. Na vrh sam stavljala smrznuto voće i cijele jagode, koje nakon noći u frižideru nisu itpustile sok. Moram priznati da je ovo smrznuto voće bilo malo kvalitetnije, sve sami cijeli plodovi, čvrsti, tako da tim više nije došlo do razlijevanja soka, ali za svaki slučaj možete i ove cijele komade uvaljajte u šećer u prahu .😉




nedjelja, 15. travnja 2018.

Mini Oreo tart bez pečenja



 


Jedan jednostavni tart... koji je jako fotogeničan... Zato će u ovom postu prevladati fotke, naspram  teksta... Ne mogu odoljeti!
Napravila sam tri malena, u silikonskim kalupima promjera 8 cm, a ako želite raditi u klasičnom, manjem kalupu, poduplajte doze navedenih. Na jednom sam vršila experiment sa voćem i ispao je preeee. Koristila sam zaleđene višnje, jer sam njih imala, ali fino bi se uklopile i maline. Svježe bi bile idealne, tim više što je dovoljno da ih poredate po keksu i prelijete kremom, bez postupka koji ću navesti, da se izbjegne razlijevanje soka i vode koji zaleđeno voće otpusti.




Za podlogu:

12 Oreo keksa
50 g maslaca


Krema:

80 g čokolade Milka nugat
90 g tamne čokolade
110 g vrhnja za kuhanje
25 g maslaca


Tart sa višnjama:

još i 10 višnji
1 žličica tapioke ili malo manje škrobnog brašna
žlica vode
1 žličica šećera u prahu










Cijele kekse sameljite, pa im dodajte otopljeni maslac. Dobro izmješajte i utisnite u manje kalupe za tart, premazane maslacem.
Stavite u frižider na pola sata, da se stvrdne.




U međuvremenu napravite ganache. U posudu razlomite čokolade, a vrhnje za kuhanje sa maslacem stavite na laganu vatru. Sklonite sa vatre kada se maslac otopi, prije nego li proključa samo vrhnje i tada prelijte po čokoladi. Pustite dvije minute, pa počnite miješati kremu, dok ne postane glatka i kompaktna. 
Prelijte po keksu, do ruba i ostavite u frižderu barem pola sata. Ako ćete raditi veliki tart, morat će odstajati barem dva sata.





Za tart sa višnjama, pomiješajte vodu, šećer i škrob pa dodajte voće i miješajte na laganoj vatri, lagano da se voće ne raspadne. Za minutu, dvije kada s oko voća stvori gel, skinite sa vatre i poredajte višnje po keksu i odmah prelijte kremom.





Ukrasite ih komadima voća, lješnjaka, čokolade...a čak nije potreban nikakav dodatak jer je krema sjajna i kompaktna i podatna za rezanje.








Moram priznati da ova mrvica maslaca u ganacheu daje jednu posebnu strukturu, da krema nije mljackava, a ni pretvrda.

Javite mi svoja iskustva i inovacije, jer svakako možete ubaciti i komadiće lješnjaka, oraha, pa čak i sušene brusnice ili nešto slično!



petak, 13. travnja 2018.

Kourabiedes, grčki keksići



Prošlo ljeto sam provela u Grčkoj, 10 dana. Mediteran mi je uvijek pri srcu i moj favorit za putovanja, uvijek, prije svega ostalog. Italiju obožavam i prošla sam je veliki dio, a i  živjela sam 2 godine tamo, na vrhu podno Alpa.  Njihovu kuhinju nije  trebalo dugo da zavolim, jer je slična našoj. Grčka je malo drugačija, masnija, sa još više začina...Imaju slastice koje podsjećaju, a i često vuku podrijetlo, na one iz Turske. 
Mene su se dojmili svi njihovi suhi keksići, puni aroma i začina kao cimet, anis, kardamon, kim...





Kourabiedes sam prvi put probala na domjenku, organiziranom za homeopate iz cijelog svijeta. Bilo je svega na stolovima, nisam znala od kuda krenuti...Nisam stigla sve isprobati, ali njih jesam! I oduševila se. Najviše volim suhe slatkiše, zato sam se njih prvih i "mašila", mada izgledom nisu od onih koji će vam upasti u oko, pored svega ostalog. Meni jesu.

Recepti po netu su manje više slični.
To su prhki keksići krcati maslacem, lješnjacima i šećerom (zažmirite na ovaj podatak). Ja sam ih baš radila sa orasima! I dijelom i lješnjacima! Masnoće sam također kombinirala.
U originalu ide Metaxa,autohtoni grčki brandy. Nisam ga imala, a nisam htjela ni koristiti onaj obični kad doma imam Ouzo, koji sam dovukla iz Grčke. Ouzo je aromatična rakija, slatka, sa puno anisa.

Dakle Ouzo slobodno zamijenite brandijem, a orahe ako želite bademima, a masnoće mogu biti samo maslac. Idemo na moju verziju:


300 g brašna
60 g mljevenih oraha
30 g blanširanih, sjeckanih lješnjaka
1 prašak za pecivo
1 vanilin šećer
110 g šećera u prahu
20 ml Ouza ( ili Brandy)
120 g maslaca
65 g kokosovog maslaca
2 žumanjka
izribana korica 1 naranče
sok polovice naranče
prstohvat soli

šećer u prahu za posipanje






Maslace ostavite na sobnoj temperaturi, 2 sata ranije.
Bademe na par minuta stavite u vruću vodu, pa im ogulite kožicu. Posušite ih i kratko popržite na tavi, na suho ili u pećnici, 5 minuta na 130 C.
Kada se ohlade sitno ih nasjeckajte (danas u trgovinama postoje već gotovi, prženi isjeckani).
Prašak za pecivo uspite u alkohol, Ouzo ili brendi.
Orahe sameljite.
Omekšali maslac stavite u blender sa solju, vanilinim šećerom i onim u prahu. Kad postane kremasto, dodajte žumanjke i miksajte još 2 minute.
Dodajte koricu i sok naranče, prašak za pecivo u alkoholu koji ste odabrali, i mljevene orahe. Miksajte još minutu dok se sve fino ne spoji.
Prebacite u plastičnu zdjelu pa dodajte mljevene lješnjake, promiješajte kuhačom.
Na kraju se spaja sa brašnom, miješajte kuhačom dok ne postane tvrđe, zatim nastavite rukama.
Dobit ćete mekano, masno tijesto koje nije kompaktno.









Ostavite ga da odstoji 10 ak minuta, zatim rukama odvajate komadiće koje ćete oblikovati dlanovima u loptice veličine oraha. Poredajte ih u pleh, obložen pek papirom, radeći razmake, jer će narasti.
Pecite na 170 C, 20 minuta, tok ne porumene.
Još mlake uvaljajte u puuuuno šećera u prahu.


Zatvoreni u kutiji mogu stajati i 3 tjedna, što duže stoje to postaju mekši i sočniji.






srijeda, 11. travnja 2018.

Quiche Lorraine sa povrćem i pršutom




Dugo nisam radila ovaj slani tart, nekako se uvijek odlučim na pizzu ili galette, jer i sastojke za njih manje više uvijek imam u rezervi.
Kako ja ne jedem salame, a obožavam prhko tijesto i nije mi se radilo sebi ništa posebno, odlučila sam napraviti Qiche Lorraine u velikom kalupu i odvojiti dio sebi. Inače je radim tako da odmah pomiješam sav nadjev u jednu smjesu, ali da ne bih birala po tanjuru komadiće salama, napravila sam dva nadjeva, u dva nivoa. I problem riješen😉.
Ispala je iznad mojih očekivanja, tijesto je tanko i prhko, a nadjev sočan, ni pretvrdo, a ni meckav.





Prhko tijesto:

160 g bijelog brašna
40 g  polubijelog brašna
razom puna žličica soli
110 g maslaca
1 jaje


Nadjev:

2 jaja
2 kisela vrhnja
50 ml vrhnja za kuhanje
100 g mliječnog namaza
80 g naribanog sira (gauda)
1 mlada kapulica
Sol, papar


Gornji nadjev po izboru, a ja sam koristila:

raštiku
blitvu
prokulice
brokulu
mladu kapulu
pršut,šunku,čajnu kobasicu






Za tijesto treba maslac, izrezan na kockice pomiješati sa brašnom  i rukama ga mrviti dok se ne usitni u brašnu. Dodati sol i razmućeno jaje, pa umijesiti tvrdo tijesto. Ako je presuho i pretvrdo, dodajte žlicu hladne vode. Kada je razrađeno, omotajte ga u plastičnom folijom i spremite u frižider na pola sata.


U međuvremenu pripremite nadjev. Pjenjačom umutite jaja, dodajte kiselo vrhnje, izmiješajte pa ulijte vrhnje za kuhanje, sol i papar. Lagano umiješajte i mliječni namaz, a na samom kraju dodajte i naribani sir i sjeckani kapulicu. Možete po želji i dodati još začina koje volite, npr origano, vlasac, mažuran i slično.

Posebno kuhajte raštiku i blitvu u posoljenoj vodi u koju ste dodali malo sode bikarbone, da ne bi potamnile.
Skuhano procijedite i narežite na trakice.
Skuhajte kratko i brokulu i prokulice. Kad su omekšale cvijetove brokule odvojite sa strane, a prokulicu izrežite na manje kolutove.

Pršut sitno nasjeckajte,kapulu na kolutove, a salame na kockice. Ako su već u feticama samo ih natrgajte rukama.


Tijesto razvaljajte u krug i prebacite u kalup za tart, ako ga nemate u veći kalup za tortu. Neka bude veći od promjera kalupa, tako da uvijete rubove prema gore i priljubite ih uz stranice kalupa (cca 4 cm visoko) koji ste obložiti masnim papirom.
Izbockati tijesto vilicom i stavite preko njega par zrna graha, da se spriječi napuhavanje. Pecite samo tijesto 10ak minuta na 180 C. Kad je blago porumenilo, izvadite grah i izlijete nadjev. Vratite u pećnicu i na istoj temperaturi pecite još 25 minuta. Kad se gore stvorila korica, izvadite tart i poredajte salame i povrće. Prepuštam vam kreativnost, ja sam špinat i raštiku stavila na 1 četvrtinu i zalila sa malo maslinovog ulja, da se ne presuši. Brokule i prokulice sam stavila preko salama i posula pršutom. Mladom kapulicom sam obasula cijelu površinu i dodala još malo papra i ljute papričice. Vratite u rernu i pecite još 10 minuta na istoj temperaturi, a onda još 5  minuta na 200, da se salame malo zapeku.


 Gotovi tart je dovoljno ostaviti 5-10 minuta, da se malo stisne na sobnoj temperaturi, pa ga zarežite.



subota, 7. travnja 2018.

Roze tagliatele u umaku od pesta i lososa







Nedavno sam otkrila čokaladnu tjesteninu i oduševila se! Da izađemo iz okvira uobičajenog otišla sam korak dalje... i isprobala još jednu...rozu...sa okusom jagode. I naoko nespojivo, spojila u savršenstvo okusa i boja. Nestrpljiva sam da ovo otkriće podijelim s vama🙊!







Niodkud mi se rodila ideja da je upotpunim lososom, i to baš onim dimljenim! Naletjela sam na mini sniženje. Stvarno je skup, 100 g košta koliko i fini kilogram mesa, ali ponekad si priuštim hedonizam, pa sam zažmirila i kupila mrvicu, 80 g.

Htjela sam izbjeći vrhnje za kuhanje, a bojala sam se da bi mu se okus izgubio u umaku od rajčice. Odlučila sam napraviti pesto, malo drugačiji.

Prilično skup obrok, jer i sama tjestenina od jagode je već preskupa, pa sam ušparala na pestu koristeći blanširane bademe umjesto pinjola. Dakle:


Pesto:

2 žlice mljevenog badema
3 žlice svježeg bosiljka
1 žlica svježeg peršina
1 žlica svježe melase
4 režnja češnjaka
1/2 žlice parmezana
4 žlice maslinovog ulja
soli po želji

Bademe potopite na kratko u vruću vodu. Procijedite i skinite kožicu. Smiksati u blenderu sa svim ostalim sastojcima, dodajući sol i papar po želji. Pesto je gotov.






Još će nam trebati:

50 g cvjetova brokule
60 g dimljenog lososa
žlica sjemenki sezama

150 g tjestenine od jagode

Sezam popržite na suhoj tavi, sa prstohvatom soli. Brokule skuhajte na pari i posolite.
Tjesteninu skuhajte po uputama na pakiranju. Isperite kratko pod hladnom vodom i dodajte pesto umak. Lagano izmješajte da se umak spoji sa tijestom. Dodajte na komadiće natrgan file lososa, cvjetiće brokule i pospite sezamom. Ja sebi redovito sve posipam organskim chilijem, a vi si popaprite po želji, ako ne volite ljuto kao ja.


Jagoda se ne osjeti, ostaje samo fina,slatkasta i mirišljava aroma...i nježna roza boja.

Naravno da recept možete iskoristiti sa bilo kojom drugom varijantom tjestenine, a u pesto umjesto melase možete koristiti neko drugo začinsko bilje ili ga zamijeniti sa većom dozom bosiljka.


Sve u svemu...mene ovi izleti iz konvencionalnog baš vesele❤️.






četvrtak, 5. travnja 2018.

Pjenasta torta od kokosa, malina i bijele čokolade




Već dugo me mame torte sa nekoliko slojeva rozih nijansi, pahuljaste, pjenaste i voćne.
Ali, svugdje u receptima se spominje želatina. Imam averziju na nju, što zbog mirisa , što zbog podrijetla...Izbjegavam je maksimalno. Odlučila sam pokušati napraviti inačicu ne koristeći želatinu i uspjela sam!
Znate li sa čime?! Sa tapiokom!!! I to opet da bih izbjegla gustin, škrobno brašno!
Da bude drugačija, radila sam je sa čokoladom od kokosa, ali u obzir dolazi i obična bijela čokolada, kao i tamna!





Biskvit:

250 g keksa (npr petit beurre)
110 g maslaca
1 žlica meda
1/2 žlice smeđeg šećera

Svijetlo roza krema:

150 g malina
1 puna žličica tapioke
350 g bijele čokolade sa kokosom
250 ml vrhnja za šlag

Tamno roza krema:

150 g višanja
1 puna žličica tapioke
350 g čokolade od kokosa
250 ml vrhnja za šlag





Za biskvit sameljite kekse i pomiješajte ih sa otopljenim maslacem, medom i šećerom. Smjesu utisnite u dno kalupa za tortu ( 20 cm promjera) , obloženog masnim papirom. Stranice kalupa premažite maslacem. Stavite u frižider da se stisne, dok pripremate kreme.


Za kremice sam koristila zaleđeno voće, vi možete i svježe, kao i konzervirano. Razleđeno voće smiksati u blenderu. Prebaciti u lonac i dodati tapioku, miješati na laganoj vatri dok se ne zgusne. Čokoladu otopiti na pari i spojiti sa voćem, na pola prohlađenim. Smjesu ostaviti da se hladi i povremeno je promiješati pjenjačom da se ne stvrdne. Umiješati tučeno, slatko vrhnje, ali pazite na trenutak spajanja, voće i čokolada ne smiju biti vrući, jer će se šlag otopiti, a ne smije biti ni pretvrdo jer se neće spojiti. Zato dok se hladi, često ga miješajte. Kad ste kremu spojili stavite je preko biskvita i poravnajte. Stavite u frižider sat vremena ili u led 15 ak minuta, da se stvrdne. Tek tada stavite sloj tamnije kreme.


Tamna krema se radi po istom postupku, samo je voće drugačije, umjesto malina koristila sam višnje, ali vi možete i šumsko voće ili agoniju, borovnicu....

Ukrasite slojem slatkog vrhnja, komadićima čokolade i cijelim komadima voća.




Svakako se suzdržite i pustite da torta prespava noć u hladnjaku, prije nego li ju zarežete🤣



Javite mi svoje dojmove😉